درب آکاردئونی

درب آکاردئونی یک نوع از درب های مورد استفاده به عنوان درب محافظ در نظر گرفته می شود که امروزه کاربرد بسیار زیادی در شهر ها دارد و توانسته جای خوذ را کاملا میان زندگی شهری باز کند به گونه ای که با گذر در شهر به آسانی می توانید تعداد زیادی از این نوع در ها را با کاربرد های مختلف ببینید.

درب آکاردئونی

درب آکاردئونی

موارد استفاده از این نوع درب ها

به عنوان مثال درب آکاردئونی امروزه برای محافظت کردن از در های بخش ورودی هر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های این نوع درب  استفاده ی آن ها در ورودی انبار ها و فروشگاه های بسیار بزرگ و یا حتی مغازه های کوچک می باشد.

هدف ساخت درب آکاردئونی بیشتر محافظت بالای آن ها از محیط مورد نظر نسبت به درب های معمولی است که البته ساخت این نوع درب ها به گونه ای است که زیبایی بیشتری هم نسبت به درب های معمولی دارد.

درب آکاردئونی

درب آکاردئونی

نحوه ی قرار گیری درب ها

با کمی دقت به شکل آن ها می توان دریافت که این درب ها اصولا بر روی یک نوع تسمه از جنس فلز ساخته شده اند. در درب آکاردئونی این تسمه ها با استفاده از یک سری پین فلزی به هم اتصال یافته اند و این ساختار در یک قاب روی هم سوار شده است.

نباید فراموش کرد که طریقه ی حرکت آن ها با استفاده از ریل است. با وجود زیبایی بیشتر و درصد محافظت بالاتری که درب آکاردئونی نسبت به سایر درب ها دارد اما نباید فراموش کرد که این درب مزیت های بیشتری نیز دارد.

به عنوان مثال درب های آکاردئونی در مقایسه با درب های معمولی فضای خیلی کمتری را اشغال می کنند.این امر باعث شده تا در مکان هایی که فضا به اندازه ی کافی وجود ندارد استفاده از آن ها اهمیت دو چندانی پیدا کند.

برای مثال در راه پله هایی که کوچک هستند و عبور و مرور بسیار سخت انجام می شود و پاگرد پله ها نیز از فضای بسیار زیادی برخوردار نیست می توان از این نوع درب استفاده کرد و نتیجه ی بسیار خوبی هم گرفت.

انواع مختلف درب آکاردئونی

در مورد انواع مختلف این نوع درب نیز باید گفت که آن ها در اشکال مختلف ساخته می شوند و امروزه در بازار ایران دارای تنوع خوبی از نظر برندینگ و شکل درب ها هستند. یکی از پر استفاده ترین نوع آن ها که از کیفیت خوبی نیز بهره می برد درب سه لوزی است که آن را با نام سه گل نیز می شناسند.

همان طور که گفته شد یکی از فاکتور هایی که باعث شده است فروش این  نوع درب ها بالا باشد امنیت بسیار خوبی است که ایجاد می کننداین نوع درب درصد امنیت بسیار خوب 90 درصد را در اختیار مخاطبان قرار می دهد که همین امر موجب شده است تا در شاهد استفاده ی گسترده ی مردم در تعداد بالا از این نوع درب ها باشیم.

شرایط قرار گیری

به طور معمول یک درب آکاردئونی باید یک سری شرایط داشته باشد تا بتوان انتظار ایمنی بالایی را برای مکان مورد استفاده از در داشت. که چند نمونه از ظرایط لازم را در زیر مشاهده می کنیم.

تسمه ی فلزی مورد استفاده بهتر است که 2 * 50 باشد.

خود درب بهتر است که تسمه ای در نظر گرفته شود.

درب از کمربند ایمنی لازم بر خوردار باشد.

جوشی که برای درب استفاده می شود بهتر است از نوع SMAW باشد

دستگیره ی مورد استفاده در درب بهتر است از نوع کونیک شده باشد.

به طور معمول مقط های کناری که در درب استفاده می شوند بهتر است 50 * 30 باشند.

پرچ های متناسب و با جنس خوبی برای در مورد استفاده قرار گیرند.

اگر مخاطب مایل باشد می توان این امکان را برایش فراهم کرد که از بخش بالایی درب بر طبق نیاز استفاده کرد و همچنین برای آستانه ی آن هم یک تسمه به صورت مجزا در نظر گرفت.

مقطع ریلی که در بخش بالایی مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است که دارای ابعاد 50 * 50 باشد.

درب آکاردئونی

درب آکاردئونی

تفاوت ظاهری

اگر قبل از این شکل درب های آکاردئونی را دیده باشید خواهید یافت که شکل آن ها با سایر در ها تفاوت بسیار زیادی دارند.این درب ها از یک چهار چوب آهنی با شکل پروفیلی ساخته شده اند و در آن ها پروفیل هایی با اشکل مختلف مثل پروفیل مورب، پروفیل افقی و پروفیل عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. در بخش بالایی شاهد حضور یک ریل هستیم که جنس ریل از فلز است.

وزن درب بر روی قسمت متحرک و چرخ دار آن است که درون ریل های بالایی قرار دارند. بخش پایینی نیز قسمت راهنمای درب محسوب می شود و یک میله در داخل این قسمت قرار دارد.

قفل های مورد استفاده

این درب ها را می توان از نظر نوع قرار گیری قفل نیز تفکیک کرد به گونه ای که قفل ها می توانند در انواع توکار و یا روکار در درب مورد استفاده قرار گیرند. تفاوت آن ها در این است که قفل توکار باعث افزایش ضریب امنیت درب می شود.

نکته ی جالب توجه در ساخت این درب ها این است که قفلی که در درب مورد استفاده قرار می گیرد در دو نوع ساخت شده است و شما برای باز کردن درب مجبور هستید که این دو قفل را به طور کامل باز کنید به گونه ای که با باز کردن تنها یکی از این دو قفل نمی توان از درب استفاده کرد و این خود باز هم باعث بالا رفتن امنیت درب نسبت به سایر درب ها شده است.